Raspa Boyama

KUMLAMANIN KULLANIM AMACI;

Raspa Boyama

Raspa Boyama

Metal aksamları boya kalıntılarından ve pastan arındırmak, boyanın yüzeye çok daha iyi tutunmasını sağlamak amacıyla uygulanan bir yöntem olan kumlama, pürüzsüz yüzeylerin elde edilmesini sağlar.

Yüksek basınçlı hava yardımı ile farklı iriliklerde kumların parça üzerine fırlatılması işlemine verilen isim olan kumlama, parçanın üzerindeki istenmeyen katmanın aşındırılmasıdır. Kumlama işleminde yüzeyde bulunan yağın, kirin, pasın veya pas cürufunun aşındırma işlemine tabi tutularak ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Kumlama nasıl yapılır denildiğinde iki türlü yönteminin bulunduğu söylenebilir.

Bu yöntemlerden biri manuel, diğeri ise otomatiktir. Bu yöntemlerde esas olan yüzeyin boyayı tutacak duruma getirilmesidir. Bu nedenle uygulanan boya pürüzsüz hale gelir ve herhangi bir sebepten dolayı ortaya çıkabilecek paslanma durumu da ortadan kalkmış olur .

Çünkü bu uygulanan işlemle metalin hava ile teması tamamen ortadan kaldırılmıştır . Dolayısıyla kumlama işlemi uygulanmadığı durumda yüzeyde girintiler ve çıkıntılar oluşacaktır . Oluşan bu girintiler ve çıkıntıların var olduğu yerlerde metal ile hava temas edecek ve bu da paslanmaya neden olacaktır .

Raspa Boyama

Raspa boya çeşitleri şunlardır:

– Mekanik raspa boya işlemi :Çanak fırça veya flap zımpara ile  düz yüzeyler eski boya ve pas kalıntılarından temizlenir ve yüzey yeni boyama işlemi için en pürüzsüz ve uygun duruma getirilir.

– Kum raspa işlemi: Kumlama olarak da adlandırılan bu uygulama, ahşap, plastik ve metal yüzeylerin pastan ve kirden arındırılması ve yüzeye pürüzsüz bir görünüm verme imkânı sağlayan yöntemdir. Kum raspası metal yüzeylerde raspalama işleminde en etkili yöntemdir . Kum raspası için kullanılan teçhizat çok donanımlı ve detaylıdır. En kusursuz sonuç için alanında profesyonel ekip ile çalışılmalıdır.

– Su raspası işlemi: Özellikle üretim sanayisinde kullanılan su jetleri, yüzeyleri boyaya en uygun hale getiren yöntemdir. Yüksek basınçlı su jetleri ile boya uygulanacak yüzeyde raspalama işlemi yapılır. Su raspası işkemi,zaman bakımından en kısa sürede sonuç veren bir yöntem olduğundan,işlemlerin daha seri yapılmasını sağlar. Raspalama yapılan ortamda kum ve toz gibi unsurlar bulunmaması da ortamda çalışan kişilerin sağlıklarını koruma açısından en önemli faktördür. Diğer yöntemlere göre su raspası yöntemi ile en temiz yüzey elde edilir.

 

Endüstriyel Boya İşçiliği –( yangın boyası)

Endüstriyel Boya ve işçiliği konusunda çelik konstrüksiyon yapılarınızın korunması, korozyonun önlemesi ve pasif yangın koruma çeliğin yük taşıma gücünü korumak amacıyla yapılarda endüstriyel boyama gerekmektedir. Pasif yangın koruma 60 ile 240 dakika boyunca endüstriyel boyalar sayesinde yapılarınız korunmaktadır.

Yangın Geciktirici Boya

Yangın geciktirici, alev almaz boyadır. Sürülerek uygulandığı yüzeyde kuruyarak eksiz bir tabaka oluşturan iç cephe yangın boyasıdır. Mükemmel alev geciktirici özelliğe sahiptir, dekoratiftir. Direkt alev temasında, alev geciktiricidir. Yangına karşı dayanıklıdır. Su bazlıdır, solvent içermez. Elastiktir, hareketlerden etkilenmez. Kuru veya az nemli yüzeylere rahatça uygulanabilir.

Su geçirimsiz olup su buharı geçirgendir. Bu özelliği sayesinde uygulandığı yüzeyin nefes almasını engellemez. Özel formülü sayesinde kir tutmaz ilk günkü özelliğini uzun yıllar korur. Yapıda oluşan karbondioksit gazını engeller ve bu sayede karbonizasyon oluşumunu yavaşlatarak çelik donatıları korur korozyonu engeller.
Beyaz renktedir ve istenildiğinde renklendirilebilir. çelik yapılarda kullanıma son derece elverişlidir.
Epoksi Boya Uygulama İşçiliği

Raspa Boyama

EPOKSİ RAPİT ALKİT AKRİLİK POLİÜRETAN KISACA HER TÜRLÜ ENDÜSTRİYEL BOYA UYGULAMASI EN SON TEKNOLOJİ AİRLES MAKİNALARLA

230 BAR BASIÇLA HAVASIZ PÜSKÜRTME SİSTEMİYLE YAPMAKTAYIZ

ASVALT BETON ÇELİK DUVAR GİBİ HERTÜRLÜ ZEMİNDE BOYA UYGULAMASINI YAPABİLMEKTEYİZ

 

Metalin Ömrünü Uzatacak Doğru Kumlama Nasıl Olmalıdır?

Raspa Boyama

Metalin zaman içerisinde paslanmasına karşı koruyucu bir önlem olan kumlama işlemi dikkatli yapılan bir işlemdir. Metal üzerindeki rüya gibi bozucu etkilerin kaldırılması ve boyanması işlemi kumlama ile gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde metalin ömrü uzatılmaktadır. Kumlama sırasında grit adı verilen aşındırıcı özel bir madde kullanılmaktadır. Metalin yüzeyindeki pas ve korozyonun etkisini yok etmek üzere kumlama yapılmaktadır.

Kumlama Nasıl Gerçekleşir?

Metal üzerindeki pas ve korozyon etkisi grit adı verilen özel bir madde tarafından aşındırılarak metal temizlenir. Böylece metalin özü ortaya çıkartılmaktadır. Ancak kumlama işleminin bitmesinin hemen ardından metal korumasız bir durumdadır. Bu nedenle de kumlama işlemi gerçekleştirilmiş olan metalin koruma altına alınması gerekmektedir. Bu koruma da boyama ile mümkün olmaktadır. Nemli bir ortamda kurumadan bekletilen metal hemen kısa bir süre içerisinde hava ile temas etmeden boyanır. Bunun için çinko esaslı boya uygulaması yapılır.

Kumlama İşlemi Ölçütleri

Kumlama işlemi kaliteli ürünler kullanılarak uygulanan işlem olsa da bu uygulamanın profesyonelce yapılması gerekmektedir. Çünkü metal üzerinde ufak bir noktanın dahi atlanmış olması metalin yeniden paslanmasına ya da korozyona uğramasına sebep olacaktır. Bu nedenle de en ufak bir noktanın bile gözden kaçmaksızın kumlanması gerekir. Bu da son derece profesyonelce bir işlemdir . Bütün noktalar kumlanarak pürüzsüzleştirilmelidir ki sonrasında metal ile hava teması sonucunda bir sorun  yaşanmamalıdır. Bunun için de uygun aşındırıcı kullanılması gerekmektedir.

ZEMİN KAPLAMA İŞLEMİ

Epoksi, yapı sektöründe çok amaçlı kullanılmaktadır. Epoksiyi öne çıkaran en önemli özelliği başka malzemelere yapışma kapasitesinin yüksek olmasıdır. Yapı sektöründe epoksi, ilk olarak betondaki kılcal çatlakların tamirinde ve betona donatı yapıştırılmasında kullanılmıştır.

Epoksinin zemin kaplaması olarak kullanılma düşüncesi, endüstriyel döşemelerde, üretim sisteminin tüm yüklerinin oturduğu  ağır iş, makine, araç ve vinçlerin üzerinde çalıştığı fiziksel ve kimyasal oluşumların beton yüzeylerini olumsuz etkilemesi ile ortaya çıkmıştır.

Sanayi yapılarında ağır çalışma şartları, yüzeyde aşınmalara, kopmalara, kimyasal sıvıların yüzeyde çok sık bulunmaları sonucu bozulmalara ve dağılmalara sebep olmaktadır. Bu olumsuzlukların giderilmesi için beton zemin üzerine ilave olarak ince (0,5 – 5 mm) bir koruma tabakası uygulaması düşünülmüştür. Bu düşünceyle epoksinin endüstriyel zeminlerde kullanılmasına başlanmıştır. Bu süreci diğer mekanlarda da epoksinin kullanılması takip etmiştir.

Raspa Boyama

Epoksinin temel  özellikleri ;

.  Estetik görünüş

. Hijyenlik

. Anti-statiklik

. Kimyasal dayanıklılık gösterir.

 

Endüstriyel uygulamalarda kullanılan plastikler genellikle sentetik polimerlerdir. Polimerler,  işleme esasına göre termoplastik ve termoset olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Epoksi, termoset polimer grubuna girmektedir. Dolayısıyla epoksi,  polimer esaslı plastik olarak adlandırılabilir.

Epoksi zemin kaplama, epoksi gruplarının kendi aralarında homopolimerizasyonu veya anhidrid, amin, novolak gibi maddelerle reaksiyona girerek elde edilirler. En çok kullanılan epoksi reçineleri, epiklorohidrin ile bisfenol –A’nın reaksiyonu ile elde edilenlerdir.

Bu iki bileşenin oranını değiştirerek alçak viskoziteli sıvılardan yüksek molekül ağırlıklı katı olmak üzere, çeşitli özelliklere sahip ürünler elde edilir. Epoksilerin bir başka önemli çeşidi ECNs (epoksi krezol novolak) ve EPNs (epoksi fenol novolak) gibi novolak reçineleridir; bunların termik özellikleri ve kimyasal mukavemeti çok iyidir. Üçüncü grubu oluşturan sikloalifatikler havada dayanıklılığı ile bilinen epoksilerdir. Aromatik aminlerin epoksidasyonu ile elde edilen dördüncü bir grup, çok iyi mekanik (yorulma dahil) ve termik özelliklere sahiptir. Epoksi reçineleri kalıplama ve dökme reçineleri olmak üzere iki gruba ayrılır. Kalıplama reçineleri cam elyaflı veya mineral dolgu ile kuvvetlendirilmiş olabilir. Ayrıca aramid lifleri, pamuk ve metal yaprakları ile kuvvetlendirilmiş çeşitleri de vardır.

EPOKSİ zemin KAPLAMANIN ÖZELLİKLERİ

Raspa Boyama

Kimyasal Özellikleri : Epoksinin termoset polimer olduğu daha önce belirtilmiştir. Termoset polimer ısı işlemiyle bir defa istenilen şekli alabilen plastiklerdir. Tekrar ısıtılmakla şekillendirilemezler. Ayrıca bu malzemeler çözünmezler. Termosetler polikandansasyon reaksiyonu ile elde edilirler ve genellikle çapraz bağlı bir yapıya sahiptirler.

Bu plastiklerde polimerizasyon işlemi malzemeyi ihtiva eden monomerlerin bir araya getirildiği reaktörde başlar ve kalıplama işlemi sırasında biter. Termoset plastikler termoplastiklere göre daha yüksek mukavemetli, daha rijit (elastisite modülü yüksek), boyutları daha kararlı, sünmesi daha düşük ve kullanım sıcaklıkları daha yüksektir. Dış etkilere ve asitlere daha dayanıklı olduklarından koruyucu kaplama ve dekorasyon amacı için kullanılmaya elverişlidir.

Fiziksel Özellikleri : Epoksiler çok iyi elektrik, termik ve kimyasal mukavemete sahiptir. Oldukça düşük olan dayanım mukavemetleri  lifli kuvvetlendirici veya mineral dolgu ile iyileştirilebilir. Gerçekte arı kütle halinde termoset plastiklerin mukavemeti diğer malzemelere göre düşük olmakla beraber lifler ve benzeri malzemelerle ( cam, boron, karbon, mika, sellüiloz, lifleri gibi) pekiştirilerek kompozit polimerlere dönüştürürler ve mukavemetleri birkaç kat arttırılabilir.

Örneğin poliyesterin mukavemeti 42-95  MPa  arasında iken cam lifleri ile pekiştirilince 200-345 MPa kadar yükseltilebilir. Ayrıca hafif olduklarından özgül mukavemet (mukavemet/özgül ağırlık) yönünden metallerden çok daha üstündürler. Bu nedenle uçak ve uzay endüstrisinde, oto, deniz tekneleri, spor malzemeleri ve yapı elemanları üretiminde çok yaygın olarak kullanılırlar. Epoksilerin bir başka önemli özelliği başka malzemelere yapışma kapasitesine sahip olmalarıdır.

Bu özelliğinden dolayı döşeme kaplaması olarak tercih edilmektedir. Birbirinden farklı malzemeleri yapıştıran epoksi adezifleri, tek veya iki bileşenli sistem olarak imal edilirler. Tek bileşenli sistem ancak ısı yolu ile katılaşır; iki bileşenli sistem ise oda sıcaklığında katılaşmasına rağmen ısı ile çok daha iyi bir sonuç elde edilir. Bu şekilde yapıştırılmış malzemeler 230 C’a kadar dayanabilirler. Ancak bu sıcaklıkta özellikleri oda sıcaklığındaki özelliklerinden çok daha düşüktür.

Raspa Boyama

 

Epofloor PR (epoksi reçine astar ve zemin koruyucu kaplama) İki bileşenli, solventsiz epoksi reçine astar ve yüzey koruyucu kaplama malzemesidir.

Özellikleri; 

. Beton yüzeylere penetrasyonu yüksektir

. Tek başına uygulandığında yüzeyin aşınmasını önler,

      . Her türlü endüstriyel zemin epoksi kaplama ve düşey doğrultudaki beton koruyucu akrilik,epoksi kaplamalarnın astarı kullanılır,

      . Hijyeniktir,

      . Mekanik direnç sağlar

      . Ekononmiktir ,

      .  Hızlıca kullanım olanağı sağlar .

Epofloor PR, epofloor CT epoksi kaplamaları uygulamasından önceki astar tabakası olarak; depolar, garajlar, arıtma tesisleri, her türlü endüstriyel zeminde kullanılabilir.

Pürüzsüz Beton Yüzeylerde : Bu tip yüzeylerde uygulama kalınlığı 250 mikron ile 1 mm arasında olan malzemedir. Türkiye’de uygulamalarda genelde pürüzsüz beton yüzeyleri elde edilmediği için bu kaplamalar uygulanmamaktadır. Pürüzsüz beton yüzeyi elde etmek ilave bir maliyet gerektirmektedir.

Zemin kaplamasının seçimi kaba inşaat bitimi sonrasına bırakılmış işlerde uygulama için zemini pürüzsüz hale getirmek zorlaşmaktadır. Türkiye’de en çok kullanılan ince film zemin kaplamaları epoksi ve poliüretandır. Bu ürünler rulo yada mala ile yayılarak uygulanabilir. Pürüzsüz beton yüzeylerde döşeme kaplama malzemesi olarak  malzeme epofloor CT kullanılabilir.

Epofloor CT (epoksi sürme esaslı koruyucu kaplama) İki bileşenli, solventsiz, epoksi reçine, sürme uygulamalı, zemin ve duvar kaplama malzemesidir.

Özellikleri;  

Temizleme kolaylığı sağlar

Ekonomiktir

Süratli uygulanabilir

Kaymaz,emniyetlidir

Geçirimsizdir

Bakım kolaylığı vardır

Geniş renk tercihi yapılır

Erken kullanım sağlar

 

İletişim İçin Tıklayınız